تاریخ انتشار:92/9/14 - 10:46
شماره مطلب:1392914682
چالشهای وراهکارهایی شکل گیری حماسه اقتصادی

چندعملیات برای شروع وشکل گیری حماسه اقتصادی (7)

کنترل تورم
در سالی که گذشت علاوه بر افزایش تقاضا به واسطه تزریق بی ضابطه نقدینگی به اقتصاد، تولیدکنندگان نیز با مشکلات متعددی مواجه شدند که همین امر سبب تشدید رکود تورمی شد.

بنابراین به نظر می رسد کنترل تورم اولین پیش نیازو لازمه تحقق حماسه اقتصادی باشد. نخستین گام در راستای رفع این معضل، جمع آوری نقدینگی است. اما مهم تر از آن باید به نیاز تولیدکنندگان به نقدینگی نیز توجه داشت.
کارشناسان اقتصادی در این باره، تصمیم گیری عاجل برای افزایش نرخ سود بانکی را پیشنهاد می کنند.

افزایش نقدینگی در سال های گذشته بسیار بی ضابطه و به دور از منطق علمی رشد کرد بدیهی است در شرایطی که تورم رو به افزایش بوده و نرخ سود بانکی ثابت نگه داشته شده است، طبیعی است که نقدینگی از بانک ها خارج شده و به سمت بازارهای سفته بازی گرایش پیداکند. این مساله به نوبه خود منجر به ایجاد موج های بعدی افزایش تورم خواهد شد.
رساندن نرخ سود بانکی به تورم موجود در اقتصاد کشور مهم ترین کاری است که می توان در شرایط کنونی برای کنترل تورم به عنوان نخستین اولویت تحقق حماسه اقتصادی انجام داد.
مدیریت بازار ارز
سال گذشته با افت شدیدی که ارزش پول ملی ایران دربرابرارزهای خارجی بویژه دلار و یورو تجربه کرد، دلیل محکم دیگری به دلایل افزایش تورم اضافه شد.
به اعتقاد کارشناسان یکی از ریشه های اصلی افزایش شدید تورم در سال 91 را می توان بالا رفتن قیمت دلار و افت شدید ارزش ریال عنوان کرد؛ امری که در موج اول سبب گرانی مواد اولیه وارداتی برای تولیدکنندگان و در موج بعدی باعث کاهش حجم کالاهای تولیدی کشور و بالارفتن شاخص تورم در اقتصاد شد بنابراین به نظر می رسد یکی دیگر از ابعاد مهم تحقق حماسه اقتصادی، عبور از این مشکل و دستیابی به بازاری باثبات در زمینه ارز است.

حمایت از تولید
بخش تولید و صنعت در سالی که گذشت از چند منظر بابحران های متعدد از جمله چالش افزایش قیمت تمام شده تحت تاثیر رشد بهای ارز مواجه شدند که این امر سبب شد بسیاری از آنها ظرفیت خطوط خود را کاهش داده یا در آستانه ورشکستگی قرار گیرند. افزایش نرخ ارز و گران شدن مواد اولیه از یک سو و اجرای نه چندان مناسب قانون هدفمندسازی یارانه ها و عدم پرداخت سهم تولید از درآمدهای حاصل از اصلاح قیمت حامل های انرژی، از سوی دیگر سبب شد فعالان عرصه تولید در مضیقه شدید قرار گیرند.
به عبارت دیگر هم هزینه های تامین مواد اولیه بنگاه ها گران شد و هم قیمت سوخت آنها بشدت بالا رفت و در نتیجه قیمت نهایی کالاها چند برابر شد. در همین حال قدرت خرید مشتری برای خرید بیشتر هم کاهش یافت و در نتیجه تیراژ تولید کاهش یافت؛ اما تدابیر جدی برای کمک به آنها اندیشیده نشد.
به همین دلیل بسیاری از کارشناسان اهتمام دولت و مجلس به حمایت از تولید را یکی دیگر از راهکارهای اساسی حماسه اقتصادی در سال جاری عنوان می کنند.
پرس و جو درباره راهکار این موضوع اصلاح نرخ سود بانکی متناسب با تورم را به عنوان چاره حل مشکل نشان می دهد؛ زیرا این امر هم می تواند به افزایش و تقویت سرمایه بانک ها از محل جذب سپرده های بیشتر مردم و در نتیجه رشد قدرت وام دهی آنان به بخش تولید بخصوص در زمینه سرمایه در گردش منجر شده و هم با جذب پول سرگردان به بانک ها، سود موجود در فعالیت های دلالی را کاهش داده و پول ها را به سوی بخش تولیدی هدایت کند.

با وجود این در صورت پذیرش توصیه افزایش نرخ سود بانکی، این پرسش ایجاد می شود که آیا تولیدکنندگان به عنوان یکی از متقاضیان اصلی تسهیلات که هم اکنون با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کنند، قادر به ادامه فعالیت با وجود نرخ های سود بالابرای وام های دریافتی خواهند بود؟
بهترین سیاست برای جمع آوری نقدینگی و کنترل نرخ تورم است که درخلال آن تولیدکنندگان نیز با مشکلات چندانی مواجه نخواهند شد.
در این جریان باید دولت برای حمایت از فعالان عرصه تولید، به تدوین بسته های حمایتی در قالب سیاست های تعرفه ای اقدام کند.
ترکیبی از سیاست های پولی و مالی که افزایش نرخ سود و حمایت های تعرفه ای و یارانه ای از تولیدکنندگان را در خود داشته باشد، مورد تأکید است.
این اقدام علاوه بر ایجاد انگیزه در صاحبان منابع به منظور سپرده گذاری وجوه خود در نظام بانکی، به تولیدات نیز فشار چندانی وارد نمی آورد.
عبور از تحریم ها
در یک نگاه واقع بینانه و منطقی تشدید تحریم ها در سال گذشته ضلع چهارم از مشکلات اقتصادی کشور است. اما به یقین نه می توان تمام بار مشکلات اقتصادی را بر دوش این مساله انداخت و نه شایسته است که نسبت به آن کاملا بی تفاوت بود. به اذعان کارشناسان و فعالان اقتصادی، در سالی که گذشت گرچه تحریم ها روی خشن تری از خود نشان داد اما باز هم تجارت کشور با اختلال جدی مواجه نشد. با وجود این توان فعالان اقتصادی محدود است و سرانجام زمانی به اتمام می رسد.
یکی از اقدامات مهم و کلیدی برای تحقق حماسه اقتصادی، یافتن راهکارهای بهتر برای کاهش تأثیر تحریم های وضع شده است.
تأمین مواد اولیه برای تولیدکنندگان بخش صنعت امری ضروری است که باید به طور جدی در دستور کار دولت قرار بگیرد تا فعالان اقتصادی قادر به ادامه فعالیت خود باشند.
کوچک سازی دولت و واگذاری امور به بخش خصوصی است تا از این طریق فعالان اقتصادی خود راهکارهایی متناسب با نیازهایشان اتخاذ کنند.

نباید زیاد چشم به دست سیاسیون دوخت که سرانجام چه خواهندکرد بلکه دولت باید با سپردن امور به بخش خصوصی و تقویت آنان از توان تاکنون استفاده نشده شان برای بی اثر کردن تحریم ها استفاده کند.
اگر محاسبات نشان دهد که تحریم ها ادامه دارد و حتی ممکن است بیشتر هم شود، آن گاه باید گفت حماسه سازان اقتصادی همین فعالان بخش خصوصی و صاحبان سرمایه و تولیدکنندگان هستند که باید جای دولت را در اقتصاد بگیرند و طرحی نو دراندازند. البته به شرطی که در هزارتوی بروکراسی دولتی و سنگ اندازی مدیران میانی و پایینی گرفتار نشوند: سخت کارکنیم نه این که کار را سخت کنیم.
منابع : مطالب سایت راسخون
" " آخر
" " برهان
مقالات :
آقای عبد الصمد رحمانی
آقای محمد امین سعیدی
سید امیر حسین ابطحی

افزودن نظر جدید

کد امنیتی
کد امنیتی برای جلوگیری از ارسال اسپم می باشد.
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.

پیوندهای تصویری