تاریخ انتشار:92/8/30 - 11:13
شماره مطلب:1392830
هفته بسیج

فلسفه تشكيل بسيج

بسيج يك حركت اجتماعي است كه در هر جامعه اي با توجه به فرهنگ آن جامعه و به اشكال مختلفي در اثر شرايط خاص بوجود مي آيد . حتي در دوران صدر اسلام نيز به هنگام حمله كفار و منافقين عليه مسلمانان زماني كه فرمان تشكيل نيروي مبارز عليه آنها داده مي شود مسلمانان داوطلبانه در مساجد گردهم مي آمدند تا توان خود را از نظر نيروي انساني و تجهيزات نظامي براي مقابله با دشمنان اسلام بسيج كنند .
امام خميني (ره) در اين رابطه چنين مي فرمايند :
« قضيه بسيج ، همان مساله اي است كه در صدر اسلام بوده است اين مساله جديد نيست ، در اسلام سابقه داشته است و چون مقصد ما اسلام است ، بايد هر جواني يك نيرو باشد براي دفاع از اسلام و همه مردم و هر كسي در هر شغلي كه هست مهيا باشد براي جلوگيري از كفر و هجوم بيگانگان » .
( پرتو خورشيد ، مركز مطالعات )
در طول تاريخ اسلام و ايران همواره دشمنان سعي كرده اند به اشكال مختلف از پيشرفت و ترقي مسلمانان جلوگيري كنند .
انقلاب اسلامي ايران كه الهام گرفته از اسلام ناب محمدي (ص) بوده از نخستين روزهاي پيروزي با توطئه هاي گسترده و سازمان يافته دشمنان اسلام روبرو گرديد . عظمت اهداف انقلاب و گستردگي توطئه هاي دشمنان ، ايجاب مي كرد كه براي حفظ و سيانت از انقلاب اسلامي و ارزشها و اهداف آن در برابر شبيخون ابرقدرتها دفاع كند بنابراين بعد از پيروزي انقلاب اسلامي را درون اقشار ميليوني به طور خودجوش ، حركتي در جهت حفظ و حراست دست آوردهاي انقلاب و پيروزي بزرگي كه نصيب امت اسلامي شده بود ، بوجود آمد . و بنابراين بسيج در دو مرحله شكل گرفت

افزودن نظر جدید

کد امنیتی
کد امنیتی برای جلوگیری از ارسال اسپم می باشد.
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.

پیوندهای تصویری